neljapäev, 30. oktoober 2008
Don't vote
Ja esimene:
esmaspäev, 27. oktoober 2008
Issa rist
neljapäev, 23. oktoober 2008
Tunne oma vaenlast - uue kujuga pelmeenid!
Mida teha EKAKiga? Vol. 1
Sest mida siis EKAK (2002. aastal Riigikogus heaks kiidetud Eesti Kodanikuühiskonna Arengukontseptsioon) ühenduste igapäevatöös tähendab? Näiteks seda, millised on võimalused osaleda otsuste tegemisel, mis meie elu puudutavad (olgu siis Riigikogus, valitsuses või KOVis). Seda, kuidas peaks toimuma ühenduste rahastamine või avalike teenuste üleandmine. Millised on seadused, mis ühenduste tegevust mõjutavad. Millist tuge ühendused peaksid saama, et oma tööd hästi teha. Ja nii edasi. Kes ütleks, et need on mingid mõttetud, kõrvalise tähtsusega küsimused?
Samasugune „kuidas edasi?“ arutelu (seal muide lausa ametlikult valitsuse algatatuna) toimub praegu brittide juures, kes oma Compactiga kümme aastat tagasi maailmas esimese sellise kokkuleppe ühenduste ja avaliku võimu vahel tegid. Leidub neid, kes ütlevad, et Compact on mõttetu ja sellest pole mingit tolku olnud – näiteks nfpSynergy eestvedaja Joe Saxton. Tema küsis 2003. aastal 150 ühenduse juhi käest, millised valitsuse teod on kolmandale sektorile enim mõju avaldanud, ning Compacti mainis siis ainult kaks inimest, nemadki kriitiliselt. (Eestis 2005. aastal tehtud küsitlusest selgus, et ühendustest kolmandik pole EKAKist kuulnudki, pooled teavad nime, kuid mitte sisu, ning vaid veerand on kursis, millest seal juttu, neistki vähesed seda praktikas kasutanud)
Sellele kriitikale pole muidugi raske vastata, et õhu koostist teavad ka vähesed, aga ometi suudame seda kõik iga päev suurepäraselt kasutada. Loogiline on ka NCVO (brittide EMSL) jutt, et seda, mis on hästi, kipume võtma loomulikuna, ning tähelepanu pöörame ainult sellele, mis ei toimi. Kuigi kõik oleme ilmselt seda meelt, et nii kaasamine, rahastamine kui muu jätab väga palju soovida, on asjad siiski selgelt paremad kui kuus aastat tagasi. Juba fakt, et saab öelda, et see või teine asi ei toimi nii nagu peaks, on üks Compacti või EKAKi tulemustest (kui kokkulepet poleks, poleks ka alust öelda, et midagi lubatust on tegemata jäetud).
Üsna ühel meelel ollakse selles, et Compacti sisu vajab värskendamist, sest kümne aastaga (Eestis kuuega) on paljud asjad loomulikult muutunud, tekkinud ka uusi teemasid. Vaieldakse aga, kas on vaja põhimõttelist muutust kokkuleppest seaduseks. Toorid, praegu opositsiooni-, aga „kõik-on-kindlad-et“ järgmine valitsuspartei, ütlevad, et Compact on end ammendanud ja nemad annavad sellele seaduse jõu. Olulisemad ühendused (nt. NCVO, Acevo, NAVCA) leiavad, et seaduslikku jõudu tuleb anda Compacti järelevalvet tegevale volinikule (Commissioner for the Compact), samas Compacti enda seaduseks muutmisele on nii pooldajaid kui ka vastaseid.
Esimesed usuvad, et ainult nii saab selle rakendamine tegeliku vungi, teised kardavad, et nii kaotab Compact oma peamise väärtuse ja potentsiaali, mis seisneb poolte pühendumises parimate tulemuste saavutamisele. Pühendumist mõistagi seadusega nõuda ei saa ning enamasti häirivadki meid ju JOKK-situatsioonid, kus seaduse järgi on kõik õigesti tehtud, aga mitte ka enamat. Pealegi, nii Compact kui ka EKAK ei tähenda ju üksnes ühe, vaid mõlema poole kohustusi, ent kuidas saaks riik seadusega kohustada ühendusi endaga koostööd tegema?
Mida siis teha? Tule kärajatele ja ütle oma arvamus! Enne seda palun võta aga üks minut ja pane end siin kirja – et me teaksime, palju toole saali panna ja mitmele inimesele toitu tellida. Tänu BAPPi, KÜSKi ja Siseministeeriumi toetusele saame kaugemalt tulijatele ka sõidu kinni maksta.
Muide, brittide Compacti-debati ametlik kodulehekülg asub siin.
kolmapäev, 22. oktoober 2008
Veri, sitt ja laibad

Böö - neid polegi! Just seepärast meeldis nn Laste Maailmas ehk Disaini- ja Arhitektuurigaleriis avatud näitus Gruusiast mulle, ja samal põhjusel ei erutanud ta odavaid ajakirjanikke, nagu see just nii sõnastatud oli kellegi poolt.
esmaspäev, 20. oktoober 2008
Tagasi üheksakümnendaisse
reede, 17. oktoober 2008
Strateegiline poeesia
Missioon ise kõlab inglise keeles nii: The mission of American Library Association is to provide leadership for the development, promotion, and improvement of library and information services and the profession of librarianship in order to enhance learning and ensure access to information for all.
Ja Finney haikud (ma küll pole kindel, kas ka Mart Mäger neid niimoodi nimetaks) said sellised:
Ensure access to
Information and
Library services
ning:
Develop, promote
Improve library service
To enhance learning
Kahju, et jaapani keelt ja kultuuri tudeeriv Kadi enam meil ei tööta, muidu võiks siit uue liikmeteenuse välja arendada!
(Tegelikult ei ole Finney idee siiski lihtsalt iluihaluses, vaid selles, et kuna haiku nõuab eriti täpset sõnavalikut, aitaks see ka organisatsioonide olemasolu põhjendusest mõttetut vahtu välja saada. Ning mõtteharjutusena võivad sellised žanrihüpped nüridel hetkedel ka mujal kasulikud olla - et kui aastaaruanne ikka kuidagi ei laabu, siis proovi, milline oleks see näiteks muinasjutu või krimiuudisena. Mitte et nad tegelikkuses seda teinekord ei olekski.)
neljapäev, 16. oktoober 2008
Majasiseseks kasutamiseks
teisipäev, 14. oktoober 2008
Kena kaasamine
Kirjutajaks oli lihtsalt vana tuttav, aga ikkagi praegune Riigikogu liige Toomas Trapido, kes küsis juba mõne nädala eest, kas meneteluses olev MTÜde jt seaduste muutmise eelnõu vajab mingit kohendamist ja mis me arvame. Hüva, meie arvamust küsiti ammu mullu suvel ka Justminni poolt, aga eks Riigikogu ikka muudab natuke eelnõusid. Väga harva saadab aga mõni Riigikogu komisjon küsimusi või kutseid koosolekuile - neile peab ikka ise trügima -, ja pea üldse ei mäleta ma, et mõni parlamendiliige ise niimoodi miskit uurinuks, et sõna edasi viia ja teoks teha.
Täna Traps raporteeriski, et meie viimane mure (kuna eelnõu toppas pikalt) muudatuste jõustumise tähtajast leevenes - tuleva aasta jaanuarist lükati see juulisse. Minister Lang oli nõus olnud ja puha. Teisele lugemisele vist täna veel ei saadetud ja muud arutatut ma ei tea (alles tänavu ärganud korteriühistud olid väga vastu paarile punktile), aga no see ON kaasamine praegu, olgu või vana tutvuse ehk rahvasaadiku ühenduste-tausta tõttu, ent ega EMSLil ja Rohelistel seal mingit oma agendat polnud ju, puhas avalik huvi. Ja me ei pidanud saatma ühtegi ametlikku kirja, tegema pikette, istuma ja õiendama koosolekuil - mis on ju senine tavapraktika, et otsused paremad tuleks. Müsteeriumiks jääb siiani, kuidas selle pea 1,5 aasta jooksul, mil eelnõud ette valmistati, korteriühistute liit sellest kusagilt ei kuulnud.
esmaspäev, 13. oktoober 2008
Unistamisest ja ühiskonnaõpetusest
Rainer rääkis unistamisest. Et meile on sisse harjutatud mõte, et unistused on midagi, mida tuleks endale hoida – muidu ei lähe täide. Rainer ütles „Teeme ära“ näitel, et kõige kindlam viis unistust saavutada on just seda teistega jagada, sest võib välja tulla, et tegelikult on see ka nende unistus.
Minu unistus (OK, tegelikult üks unistustest, ja ausõna, kõik nad ei ole tööga seotud) on see, et ühel päeval oleks Eesti inimeste jaoks ihaldusväärseimate töökohtade seas Tallinki, Eesti Energia ja Hansapanga kõrval ka EMSL, Heateo Sihtasutus, Eestimaa Looduse Fond või mistahes teised kodanikuühendused (ja tõepoolest, seda Tallinki ei ole ma sinna ise välja mõelnud, vaid nii väidab Emor, vähemalt veel sel suvel).
Üks viis, kuidas võimekamad noored kodanikuühendusi ka karjäärivõimalusena teadvustaksid, võiks olla see, kui koolide ühiskonnaõpetus muutuks praegusest küllaltki riigikesksest ainest selliseks, kus lapsed saaksid tõesti ise proovida ühiskonnale kasulikke asju algatada, ellu viia, analüüsida. Ning tõtt öelda, täpselt nagu Rainer kõneles, kui ma olen hakanud sellest teistega rääkima, tulebki välja, et tegelikult jagavad veel väga paljud sama unistust. Mis meid siis peaks tagasi hoidma seda saavutamast?
Ja üht-teist ongi käima läinud. Reedel käisin uue ühiskonnaõpetuse õppekava ajurünnakul. Peale mu ja eksamikeskuse inimeste olid seal veel soolise võrdõiguslikkuse, autorikaitse, vähemusrahvuste, inimõiguste, maailmahariduse ja mille kõige veel eestvedajad. Ning ega ma muidugi eksamikeskust kadesta, kes peab kõiges selles huvide virr-varris mingi mõistliku tulemuse kokku saama, sest loomulikult olid kõik kohaletulnud üsna häälekad ses osas, kuidas nende teemad kindlasti õppekavasse sisse peaksid saama.
Mulle tundub, et kõige mõistlikum viis, kuidas kõiki neid teemasid koolis käsitleda saaks, on see aine täiesti põhjalikult ümber muuta. Nii, et klassikalise koolitunni asemel seisneks ühiskonnaõpetus kogu õppeaasta vältel ühe projekti elluviimises, mille õpilased ise välja valivad. Selle sees oleks võimalik kõik need teemad läbi käia: analüüsida probleeme ja nende lahendusvõimalusi ühiskonnas, õppida oma ideed teistele selgitama, eri arvamuste vahel konsensust leidma, teisi kaasa haarama, eelarvestama jne. Ning riigieksami asemel lõpeb see aine siis lõputööga, milleks ongi seesama projekt. Umbes nii, nagu lavakas tehakse diplomilavastus.
Reedel oli nii neid, kellele see mõte tundus huvitav, kui ka neid, kes olid skeptilised. Mulle on nüüd järgmine ülesanne selline õppeaasta võimalik ülesehitus kuu lõpus toimuvaks ühiskonnaõpetuse õpetajate sügiskooliks ära kirjeldada. Kes tahab aidata kaasa mõelda, andke teada!
neljapäev, 9. oktoober 2008
Ettevõtlikud briti ühendused
Iseenesest ju igati loogiline nõuda, et mitte vaid pangad ei vaja valitsuse abi, aga just ühendustel on suur roll selles, kes ja kuidas majanduslangust päriselt kogeb. Lisaks nõuavad ühendused esindatust majandusalases valitsuskomisjonis.
Kuigi nende niiöelda EMSL ehk NCVO toetas põhimõtteliselt ideed, nimetas teise kaaluka asutuse Navca juht Kevin Curley seda päästefondi reklaamitrikiks. Acevo on, eks ole, ühenduste liidrite liit, aga ma olen ka Kevinit kuulanud ja temagi on päris mõistlik mees, nii et võta kinni, kumma ideel rohkem jumet on. Kevin nimelt ütles, et languse vastu peaks ühendused tegutsema rohkem kohalikul tasandil oma partnerite ja omavalitsustega, et muuta seniks rahastamise prioriteete - näiteks kultuuri- ja spordiorganisatsioonide asemel keskenduda neile, kes tegelevad vaesuse, kodutuse ja nõustamisega. Ilmselt on tõde vahepeal - kohaliku tasandi algatus ja aktiivsus on hädavajalikud, aga päris ilma rahata ju ka ei saa.